WP Wydarzenie specjalne Sponsor wydania
WP Wydarzenie specjalne Sponsor wydania Visa

Jesteś przedsiębiorcza i chcesz rozwijać swoją firmę? Aplikuj do programu "She’s Next" PL/UKR

Sponsor wydania Visa
Ponad połowa Polek pozytywnie ocenia swoje kompetencje w biznesie. Mimo to kobiety rzadziej niż mężczyźni zakładają własną firmę. Paniom brakuje pomysłu na biznes i wiary w siebie¹. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi m.in. Visa, poszerzając swój globalny program She’s Next na Polskę.

Під польським контентом можна знайти текст українською мовою.

Jak wynika z sondażu "Przedsiębiorcze Polki w 2022 roku", przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat dla Wirtualnej Polski, 59,8 proc. Polek uważa się za przedsiębiorcze. I choć 55 proc. pozytywnie ocenia swoje kompetencje do prowadzenia własnej działalności, to równocześnie uważa, że istnieje wiele czynników, które nie sprzyjają podjęciu takiej decyzji. Dominują wśród nich brak społecznej akceptacji dla przedsiębiorczości kobiet oraz zaniżona samoocena. Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) wskazała także na słabo rozwiniętą infrastrukturę opiekuńczo-wychowawczą. Aż 90 proc. respondentek uznało, że przedsiębiorczość wymaga pewności siebie².

Nie oznacza to jednak, że kobiety w Polsce nie chcą zakładać firm. 36 proc. pytanych przez BioStat deklaruje, że w najbliższym czasie chce otworzyć własny biznes. Do założenia firmy motywuje je pragnienie niezależności, realny wpływ na sposób wykonywania zawodowych obowiązków, możliwość samodzielnego decydowania o godzinach pracy oraz chęć robienia tego, co je interesuje³.

Co więcej, kobiety, które już prowadzą biznes z optymizmem patrzą w przyszłość. Interesujących wniosków dostarcza raport "Back to Business. Global study 2022"⁴. Aż 89 proc. pytanych przez Visa właścicielek małych i średnich firm nie obawia się tego, co przyniesie jutro. A 58 proc. wierzy jest w stanie dostosować swój biznes do wyzwań technologicznych i oczekiwań konsumentów.

Jak zarejestrować firmę?

Podstawowym wymogiem, by założyć w Polsce działalność gospodarczą jest ukończenie 18 lat oraz posiadanie polskiego obywatelstwa. Chcąc dołączyć do grona przedsiębiorców, należy zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co ważne, posiadając profil zaufany lub podpis elektroniczny, wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

W elektronicznym formularzu CEIDG-1 podajemy m.in. nazwę firmy i adres, pod którym będziemy prowadzić działalność, wybieramy z listy kody prowadzonej działalności (PKD), formę opodatkowania oraz wskazujemy numer firmowego konta bankowego.

A jak sytuacja wygląda w przypadku obcokrajowców, w tym szczególnie uchodźców z Ukrainy, których w tej chwili w Polsce przebywa najwięcej? Oni także mogą prowadzić w naszym kraju własną działalność gospodarczą. Wprowadzona w marcu specustawa znacząco ułatwiła obywatelom Ukrainy zakładanie firm – dziś mogą to robić na takich samych zasadach jak obywatele naszego kraju. Warunkiem koniecznym jest jedynie posiadanie numeru PESEL (wniosek o jego nadanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy).

Preferencyjne warunki na początek

Przez pierwsze pół roku przedsiębiorcy są zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna), a przez następne 24 miesiące płacą je według preferencyjnych stawek. Ulga dotyczy także osób, które decydują się na ponowne uruchomienie firmy, jeśli od zakończenia ostatniej działalności minęło 5 lat.

Wysokość składki zdrowotnej zależy od wyboru formy opodatkowania. Często stosowaną jest skala podatkowa (zasady ogólne), a więc 12 lub 32 proc. przychodów z prowadzonej działalności (wysokość podatku zależy od wysokości rocznych dochodów, wyższy próg podatkowy zaczyna się od 120 tys. zł). Popularną formą opodatkowania jest również 19-procentowy podatek liniowy. To alternatywa dla lepiej zarabiających (bez względu na wysokość dochodu podatnik rozlicza się jedną stawką). W obu przypadkach podstawę wymiaru składki stanowi dochód z poprzedniego miesiąca.

Ponadto przedsiębiorcy w Polsce mogą skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania tj. karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W pierwszym przypadku składkę wylicza się od minimalnego wynagrodzenia, a w drugim od przychodów.

Skomplikowane? Spokojnie, nad poprawnością comiesięcznych wyliczeń może czuwać wynajęte przez nas biuro rachunkowe.

Wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet

Co powinno cechować kobietę prowadzącą własną firmę? Przydać się może wytrwałość oraz niezrażanie się niepowodzeniami. Ważne mogą się okazać także eksperckie wsparcie i edukacja biznesowa.

To przedsiębiorczyniom oferuje Visa. Światowy lider w dziedzinie płatności cyfrowych realizuje m.in. w Polsce program grantowy She's Next, Empowered by Visa dla przedsiębiorczych kobiet, właścicielek mikro-, małych i średnich firm. Właśnie zakończył się etap zbierania zgłoszeń.

She’s Next, Empowered by Visa to globalna inicjatywa (zainaugurowana w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych) wspierająca kobiety w ich wysiłkach na rzecz finansowania, prowadzenia i rozwijania małych firm. Visa pomaga oferując granty i wsparcie doradcze, a także innowacyjne narzędzia i rozwiązania płatnicze. Jak podkreślają twórcy programu, wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorczynie, są uniwersalne i podobne na całym świecie.

– W Polsce wciąż istnieje dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn prowadzących własne firmy, a pandemia jeszcze pogłębiła tę różnicę. Kobiety świetnie sprawdzają się jako liderki, są odważne, elastyczne i potrafią dostosować się do zachodzących zmian. Liczę, że program okaże się dobrą okazją do podkreślenia ich roli i rozwijania kobiecej przedsiębiorczości, ponieważ wspieranie kobiet to inwestycja, która przynosi zwielokrotniony zwrot dla całej gospodarki. Wzmocnienie ich pozycji w biznesie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia równości płci, ograniczania ubóstwa i dalszego rozwoju gospodarczego sprzyjającego włączaniu osób, które z różnych powodów mają nieco trudniej – powiedziała Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa.

Od 2020 r. Visa zainwestowała już ponad 2,5 mln dolarów w ponad 200 grantów i sesji coachingowych dla przedsiębiorczych kobiet w USA, Kanadzie, Indiach, Wietnamie, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W Europie program został już uruchomiony m.in. w Irlandii, Łotwie, Szwecji i Danii.

Materiał na zamówienie Visa.

Założenie działalności może wymagać podjęcia dodatkowych czynności poza tymi opisanymi w artykule. Przed założeniem działalności warto skonsultować się ze specjalistą, np. przedstawicielem urzędu miasta, na terenie którego będzie prowadzona działalność gospodarcza.

Opisy przypadków, porównania, statystyki analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. nie gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.

¹ Sondaż "Przedsiębiorcze Polki w 2022 roku" został przeprowadzony we współpracy z ABC Zdrowie – WP.pl od 18 do 19 sierpnia 2022 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI wśród 600 kobiet. Źródło: https://www.biostat.com.pl/przedsiebiorcze-polki-2022.php

²Tamże

³ Tamże

⁴ Badanie "Visa Back to Business. Global Study 2022" zostało przeprowadzone przez Wakefield Research na zlecenie Visa na grupie 2 250 właścicielek małych firm (do 100 pracowników) z USA, Niemiec, Kanady, Irlandii, Singapuru, Brazylii, Rosji, Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Źródło: https://usa.visa.com/content/dam/VCOM/regional/na/us/run-your-business/documents/ccg-visa-back-to-business-womens-infographic-accessible.pdf

Ти підприємлива і хочеш розвивати свою фірму? Подай заявку на програму «She’s Next»

Більше половини польок позитивно оцінюють свої компетенції у веденні бізнесу. Незважаючи на це, жінки рідше, а ніж чоловіки, починають власну справу. Їм бракує бізнес-ідей і впевненості в собі ¹ . З цими викликами справляється, серед інших Visa, яка розширює свою глобальну програму She's Next на Польщу.

Згідно з опитуванням "Przedsiębiorcze Polki w 2022 roku", проведеним Центром досліджень і розвитку BioStat для видання Wirtualna Polska, 59,8% польок вважають себе підприємливими. І хоча 55% позитивно оцінюють свою компетентність для ведення власного бізнесу, то водночас вважають, що є багато факторів, які не сприяють прийняттю такого рішення. Серед них переважає відсутність соціального визнання жіночого підприємництва та низька самооцінка. Майже половина респондентів (48%) також вказали на погано розвинену інфраструктуру опіки та догляду. Цілих 90% респонденток вважають, що підприємництво вимагає впевненості в собі².

Однак це не означає, що жінки в Польщі не хочуть засновувати фірми. 36% польок, що були опитані Центром BioStat заявляють, що найближчим часом хочуть відкрити власний бізнес. До створення фірм їх спонукає прагнення до незалежності, реального впливу на те, як вони виконують свої професійні обов’язки, здатність самостійно визначати робочий час і готовність займатися тим, що їм цікаво³.

Крім того, жінки, які вже ведуть бізнес, оптимістично дивляться в майбутнє. Цікаві висновки можна знайти у звіті "Back to Business. Global study 2022"⁴. Цілих 89% власників малого та середнього бізнесу, на запитання Visa, не бояться того, що принесе завтрашній день. І 58% вважають, що здатні адаптувати свій бізнес до технологічних викликів і очікувань споживачів.

Як зареєструвати фірму?

Основною вимогою для відкриття бізнесу в Польщі є досягнення 18 років і польське громадянство. Бажаючим приєднатися до групи підприємців необхідно зареєструватися в Центральному реєстрі господарської діяльності. Важливо, що маючи довірений профіль (profil zaufany) або електронний підпис, можна виконати всі формальності, не виходячи з дому.

В електронній формі CEIDG-1 ми пишемо, зокрема, назву компанії та адресу, за якою ми будемо працювати, потрібно вибрати зі списку коди виду діяльності (ПКД), форму оподаткування та вказати номер банківського рахунку фірми.

А яка ситуація з іноземцями, особливо біженцями з України, яких зараз найбільше проживає в Польщі? Вони також можуть вести власний бізнес у нашій країні. Спеціальний закон, запроваджений у березні, значно спростив громадянам України створення фірм – сьогодні вони можуть це робити на тих же умовах, що й громадяни Польщі.

Єдиною необхідною умовою є наявність номера PESEL (заявку на його присвоєння можна подати в будь-якій гмінній адміністрації).

Пільгові умови на початок

Протягом перших шести місяців підприємці звільняються від сплати соціальних внесків (обов’язковим є лише внесок на медичне страхування), а наступні двадцять чотири місяці вони повинні будуть сплачувати їх за пільговими ставками. Пільги також поширюватимуться на осіб, які вирішили відновити фірму, якщо минуло 5 років після закінчення останньої діяльності.

Розмір медичного страхового внеску залежатиме від вибору форми оподаткування. Часто використовується податкова шкала, тобто загальні правила. Мова йде про 12% або 32% доходу від підприємницької діяльності (розмір податку залежить від розміру річного доходу, вищий поріг оподаткування починається від 120 тисяч злотих).

Популярною формою оподаткування також є єдиний податок у розмірі 19%. Це альтернатива для тих, хто заробляє більше (незалежно від суми доходу платник податку сплачує єдину ставку). В обох випадках внесок базуватиметься на доході за попередній місяць.

Крім того, підприємці в Польщі можуть скористатися фіксованою формою оподаткування, тобто податковою карткою або одноразовою виплатою зареєстрованого доходу. У першому випадку внесок нараховується від мінімальної заробітної плати, а в другому — від доходу.

Підтримка жінок-підприємниць

Як охарактеризувати жінку, яка займається власним бізнесом? Наполеглива, не боїться труднощів, ініціативна та пробивна. До цих якостей можна ще додати експертну підтримку та бізнес-освіту. Й ми побачимо образ сучасної жінки-підприємниці.

Цей трейдер пропонує Visa. Світовий лідер у впровадженні цифрових платежів, в т.ч. у Польщі програма грантів She's Next, Empowered by Visa для підприємців, мікро-, малих та середніх підприємств. Він щойно закінчив збирати дані.

She's Next, Empowered by Visa — це глобальна ініціатива (запущена у 2019 році в Сполучених Штатах Америки), яка підтримує жінок у їхніх зусиллях фінансувати, керувати та розвивати малий бізнес. Visa допомагає, пропонуючи гранти та консультаційну підтримку, а також інноваційні технології та платіжні інструменти. Як наголошують автори програми, виклики, з якими стикаються жінки-підприємниці, універсальні й однакові в усьому світі.

– У Польщі все ще існує диспропорція в кількості жінок і чоловіків, які ведуть власний бізнес, і пандемія ще більше поглибила цю різницю. Жінки - чудові лідерки, вони сміливі, гнучкі та вміють адаптуватися до змін. Я сподіваюся, що програма стане гарною нагодою підкреслити їх роль і розвинути жіноче підприємництво, адже підтримка жінок – це інвестиція, яка приносить багаторазову віддачу для всієї економіки. Розширення їх можливостей та позицій у бізнесі є одним із найефективніших способів досягнення гендерної рівності, зменшення бідності та подальшого інклюзивного економічного розвитку для людей, для яких це є складнішим, – сказала Катажина Зубжицька, директорка департаменту роздрібної торгівлі та еквайєрів компанії Visa у Центрально-Східному регіоні Європи.

Станом на 2020 рік Visa інвестувала понад 2,5 мільйона доларів США в більше, а ніж 200 грантів і тренінгів для жінок-підприємниць у США, Канаді, Індії, В’єтнамі, Єгипті, Об’єднаних Арабських Еміратах і Саудівській Аравії. У Європі програма також запущена, зокрема в Ірландії, Латвії, Швеції та Данії.

Матеріал на замовлення Visa.

Створення бізнесу може вимагати виконання додаткових кроків, крім описаних у цій статті. Перш ніж розпочинати бізнес, варто проконсультуватися з фахівцем, наприклад, представником мерії, де буде вестися бізнес.

Описи випадків, порівняння, статистика аналізу та рекомендації стосуються поточного стану. Їх публікація призначена для інформаційних цілей, і на неї не можна покладатися для операційних, маркетингових, юридичних, технічних, податкових, фінансових або будь-яких інших порад. Visa Inc. не гарантує повноту або точність інформації, що міститься в цьому документі. Він також не бере на себе жодної відповідальності, яка може виникнути внаслідок довіри до такої інформації. Інформація, що міститься в цьому документі, не є інвестиційною чи юридичною консультацією, тому читачам рекомендується звернутися за порадою до компетентного фахівця, якщо це необхідно.

¹ Опитування « Przedsiębiorcze Polki w 2022 roku» було проведено у співпраці з ABC Zdrowie – WP.pl з 18 по 19 серпня 2022 року Центром досліджень і розвитку BioStat® за методом CAWI серед 600 жінок. Джерело :https://www.biostat.com.pl/przedsiebiorcze-polki-2022.php

² Там же

³ Там же

⁴ Дослідження «Visa Back to Business. Global Study 2022» було проведено компанією Wakefield Research за дорученням Visa на групі з 2250 власниць малих фірм (до 100 співробітників) із США, Німеччини, Канади, Ірландії, Сінгапуру, Бразилії, Росії , Гонконг і Сполучені Штати Арабські Емірати. Джерело: https://usa.visa.com/content/dam/VCOM/regional/na/us/run-your-business/documents/ccg-visa-back-to-business-womens-infographic-accessible.pdf