Poradnik MŚP: jak stworzyć bezpieczny sklep internetowy?
1. Stosuj procedury podwójnego uwierzytelnienia.
Nieaktywne konta konsumentów stanowią łatwy kąsek dla cyberprzestępców wyspecjalizowanych w fałszowaniu tożsamości. Dlatego warto prosić klientów o podanie dodatkowej formy kontaktu, np. numeru telefonu do potwierdzenia ich tożsamości. Możesz również prześledzić historię zakupów na koncie, z którego niedawno dokonano transakcji, a wcześniej przez długi czas pozostawało nieaktywne.
2. Aktualizuj swoją wiedzę na temat dostępnych rozwiązań.
Skuteczny biznes w e-commerce wymaga nieustannego poszerzania wiedzy. W tym mogą pomóc liczne programy edukacyjne i mentoringowe, które pozwalają przedsiębiorcom doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe, być na bieżąco z nowinkami technologicznymi i orientować się w nowoczesnych metodach płatności. Doskonałym przykładem takiego programu jest kierowana do kobiet inicjatywa organizacji płatniczej Visa o nazwie She’s Next, która właśnie została poszerzona na Polskę. W jej ramach małe i średnie firmy mogą otrzymać granty o wartości 20 tys. zł, a także wsparcie edukacyjne. Zgłoszenia można nadsyłać od 26 września do 10 listopada 2022 r., wypełniając formularz na stronie: https://www.visa.pl/shes-next-poland-2022.html.
3. Monitoruj przejęcia kont.
Oszuści biorą na celownik najczęściej konta, w których już zapisane są dane karty płatniczej. Przejmują zarówno dopiero co utworzone konta, jak i takie, które od jakiegoś czasu pozostają nieaktywne. Warto zwracać uwagę na to, czy na podejrzanych kontach doszło do licznych zmian danych adresowych w krótkim odstępie czasu oraz monitorować wzrost aktywności wśród dotychczas nieaktywnych kont.
4. Sprawdzaj dane dostawy.
Jedną z metod internetowych oszustów jest zmienianie adresu dostawa na adresy pustostanów lub dopiero co wybudowanych i jeszcze niezamieszkanych domów, co ułatwia im odbieranie pozostawionych na zewnątrz paczek. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić informacje podawane w drugiej i trzeciej linii w polu adresu wysyłki. Mogą one zostać wykorzystane przez przestępców do przekierowania paczki na inny adres, tym samym omijając mechanizmy kontroli ryzyka i częstotliwości operacji, w ramach których analizowane są jedynie informacje podawane w pierwszej linii pola.
Materiał sponsorowany Visa