Zostań swoją szefową. 5 powodów, dla których warto prowadzić własną firmę
Materiał na zamówienie Visa.
Według szacunków GUS w Polsce istnieje ponad 4,1 mln firm. Największą grupę stanowią osoby fizyczne prowadzące własną działalność. Według oficjalnego rejestru Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej takich podmiotów jest tylko 2,5 mln, z czego aktywnych 2 mln¹. Każdego dnia w naszym kraju powstaje ok. 1000 nowych firm. Jak wskazuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, tylko w sierpniu 2022 r. zarejestrowano 31591 podmiotów².
Własny biznes? Dlaczego nie!
Dlaczego własna firma jest atrakcyjną opcją? Według badania, które kilka lat temu na zlecenia inFakt przeprowadziła pracownia ARC Rynek i Opinia³, najważniejsze dla przedsiębiorców są samodzielność oraz niezależność (64 proc. ankietowanych), a dopiero na drugim miejscu perspektywa wyższych niż na umowie o pracę zarobków (55 proc.). Istotna jest także potrzeba osiągnięć, które mogłyby nie zostać zrealizowane bez założenia działalności (41 proc). "Sam/sama jestem szefem/szefową i sam/sama o sobie decyduję" – to hasło, które przyświeca aż 2/3 przedsiębiorców.
Założenie własnej działalności gospodarczej może się kojarzyć z działaniem niepozbawionym elementu niepewności czy nawet ryzyka. Wymaga konieczności załatwienia i dopilnowania wielu formalności. Należy pamiętać m.in. o regularnym opłacaniu składek ZUS i prawidłowych rozliczaniach z Urzędem Skarbowym. Ponosimy też odpowiedzialność prawną i finansową za działania własne i pracowników. Jednak korzyści, które możemy osiągnąć, pracując na własny rachunek, mogą to wszystko wynagradzać.
Na zakładanie firmy mogą decydować się zarówno ludzie młodzi, tuż po studiach (lub w trakcie nauki), jak i w bardzo wielu przypadkach osoby, który przez wiele lat pracowały na etacie i zamierzają wykorzystać zdobyte doświadczenie na nowym polu. Jedni i drudzy mogą kierować się potrzebą zawodowej niezależności.
Dlaczego więc warto założyć i rozwijać własny biznes?
Niezależność i finanse
Po pierwsze, w wielu przypadkach prowadzący działalność gospodarczą mają większą elastyczność w układaniu harmonogramu dnia. Oznacza to, że nie zawsze muszą siedzieć w biurze w ściśle określonych godzinach. Potrzebujesz wyskoczyć z pracy i załatwić sprawy urzędowe, a może odebrać dziecko z przedszkola? To możliwe. Kiedy rodzaj działalności na to pozwala, możesz np. zostać i popracować z domu, a nawet wyjechać na kilka dni i połączyć pracę z wypoczynkiem.
Po drugie, zarobki. Praca na etacie może dawać poczucie stabilizacji, ale często nie pozwala przekroczyć pewnej bariery, gdy mowa o wysokości wynagrodzenia (wiele zależy od stanowiska, które zajmujemy i polityki firmy w tym zakresie). We własnej działalności granica maksymalnego zysku często zależy m.in. od zaangażowania, kreatywności i poświęconego firmie czasu.
Brak szefa i satysfakcja z pracy
To zaś po części wiąże się z kolejnym aspektem pracy na własny rachunek, a więc brakiem szefa. Zabieganie o podwyżkę to jeden z trudniejszych momentów w pracy każdego z nas. Tymczasem, będąc samozatrudnionym, nie masz nikogo nad sobą, do kogo musiałabyś zwracać się z taką prośbą. Daje to większe możliwości, by decydować chociażby o tym, co będzie dobre dla firmy i co należy zrobić, aby z sukcesem doprowadzić określony projekt do końca. Nieco inaczej może wyglądać praca, gdy twoim szefem stają się klienci, a miarą sukcesu ich zadowolenie. Prowadzenie własnej firmy, choć może bywać stresujące, w końcowym rozrachunku – a pisze to osoba, która własną działalność prowadzi od 9 lat – często korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne każdego z nas (mówimy tu oczywiście o osobach, które są gotowe założyć i prowadzić własną działalność, a więc mają ku temu odpowiednie predyspozycje).
Może dawać również satysfakcję zawodową, którą często trudno osiągnąć, będąc zatrudnionym u kogoś. Obserwowanie, jak nasza firma się rozwija, jak zaczynając od pomysłu, udaje się nam zbudować prężnie działający biznes, który zyskuje uznanie klientów oraz kontrahentów, warte jest trudu. Własna działalność może sprawić, że codzienne wstawanie przestaje być przykrym obowiązkiem.
Większa świadomość pieniądza
Prowadzenie firmy może nieporównywanie zwiększyć też naszą świadomość finansową. Rozsądne dysponowanie budżetem, planowanie wydatków czy ograniczanie kosztów często wpływa nie tylko na kondycję naszego przedsiębiorstwa, ale może też przekłada się na lepsze zarządzenie domowymi finansami. Mówiąc wprost, mamy szansę szybciej uczyć się wartości pieniądza.
Trzeba też pamiętać, że prowadząc własną firmę, mamy szansę budować majątek, który będziemy mogli przekazać dzieciom. W ten sposób możemy zapewnić sobie emeryturę, a następnym pokoleniom przyszłość.
Visa docenia przedsiębiorcze kobiety
Jeśli na własnej skórze poznałaś już zalety prowadzenia biznesu, warto byś pomyślała o jego dalszym rozwoju. Teraz jest to jeszcze prostsze. Możesz bowiem skorzystać z realizowanego po raz pierwszy w naszym kraju programu grantowego – She’s Next, Empowered by Visa. Program skierowany jest do przedsiębiorczych kobiet, które są właścicielkami mikro-, małych i średnich firm, a więc tych, które są istotnym elementem krajowej gospodarki.
She’s Next, Empowered by Visa to globalna inicjatywa wspierająca kobiety w ich wysiłkach na rzecz finansowania, prowadzenia i rozwijania biznesu. Od 2020 r. Visa zainwestowała już ponad 2,5 mln dolarów w ponad 200 grantów i sesji coachingowych dla przedsiębiorczych kobiet m.in. w USA, Kanadzie, Indiach, Wietnamie, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, a w Europie także w Irlandii, Łotwie, Szwecji i Danii.
W tym roku She’s Next, Empowered by Visa organizowany był także w Polsce. Program pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności biznesowych, oferując polskim przedsiębiorczyniom oraz obywatelkom innych państw, które z różnych powodów (np. wojny) musiały opuścić swój kraj i kontynuują działalność biznesową nad Wisłą bezpłatne działania edukacyjne, networkingowe oraz innowacyjne narzędzia i rozwiązania płatnicze. Zwyciężczynie konkursu otrzymają roczny coaching jednej z wiodących organizacji non-profit zajmujących się wzmacnianiem pozycji kobiet w biznesie – IFundWomen, a także granty w wysokości 20 tys. zł.
Więcej informacji o programie można znaleźć na blogu Visa.
Materiał na zamówienie Visa.
¹ Dane GUS oraz Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej przytacza Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Źródło: https://www.coig.com.pl/spis-polskich-firm_katalog_polskich_firm.php
² Dane opracowane przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Źródło: https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php
³ Badanie zostało przeprowadzone w 2018 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie inFakt na ponad 1000 polskich firm. Źródło: https://www.infakt.pl/front/files/Raport_inFakt_Badanie_Polskiej_Mikroprzedsiebiorczosci_2018.pdf